niedziela, 25 maja 2014

Rozwód podatników a prawo do ulgi na dzieci

Wychowujący dzieci podatnicy, których dochody są opodatkowane według skali podatkowej (czyli na zasadach ogólnych) mają prawo do skorzystania z ulgi na dzieci. O ile sprawa jest w miarę jasna w przypadku podatników rozliczających się wspólnie lub jako osoby samotnie wychowujące dzieci, o tyle sporo pytań budzi sytuacja, gdy podatnicy w trakcie roku podatkowego rozwiedli się.

Jedna z najważniejszych zasad

W powyższych okolicznościach należy w pierwszej kolejności pamiętać o pewnych wymogach jakim musi sprostać podatnik pragnący skorzystać z opisywanej tutaj preferencji podatkowej. Jedna z najważniejszych zasad stanowi, iż ulga rodzinna przysługuje podatnikowi, który w trakcie danego roku podatkowego: sprawował nad dzieckiem władzę rodzicielską, pełnił wobec dziecka funkcję opiekuna prawnego (pod warunkiem, że dziecko z nim mieszkało) bądź sprawował nad dzieckiem poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą.

Kluczowe ustalenia

Jak można przeczytać na stronie http://ulganadziecko.waw.pl/po-rozwodzie/, gdy doszło do rozwodu, kluczową sprawą jest ustalenie, któremu z rodziców lub opiekunów przysługuje władza rodzicielska i które z nich ją faktycznie sprawowało. Jeśli oboje podatnicy spełniają te warunki, ulga przysługuje im po połowie lub w dowolnych proporcjach przez nich ustalonych (nie istnieje opcja podwojenia ulgi). Podatnikowi nie łożącemu na dziecku i nie sprawującemu faktycznej opieki ulga się nie należy. Regulacje te odnoszą się też do sytuacji, gdy podatnicy są w separacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz