wtorek, 17 czerwca 2014

Ulga na dziecko pracujące

Obowiązujące w Polsce przepisy dopuszczają możliwość skorzystania z ulgi na wychowanie dzieci w sytuacji, gdy dziecko jest pełnoletnie i jednocześnie osiąga dochody. Niemniej jednak podatnicy muszą pamiętać o pewnych wiążących się z tym ograniczeniach.

Wysokość dochodów dziecka
W pierwszej kolejności należy wspomnieć tutaj o wysokości dochodów osiąganych przez dziecko. W skali roku nie mogą być one wyższe aniżeli kwota wolna od podatku, która na chwilę obecną wynosi 3091 zł (jej wysokość nie uległa póki co zmianie od kilku już lat). Przy tej okazji pojawia się niezwykle ważna uwaga, a mianowicie taka, iż owego limitu trzeba przestrzegać jedynie wówczas, gdy pełnoletnie dziecko uczy i nie ma przekroczonego 25 roku życia. Limit ten nie obowiązuje, gdy w rachubę wchodzą dochody osiągane przez dziecko niepełnoletnie (do rzadkości nie należą sytuacje, kiedy to dzieci niepełnoletnie  osiągają dochody).
Utrata prawa do ulgi

Podatnik powinien pamiętać o tym, że wskutek pewnych zdarzeń ulga na dziecko przestaje przysługiwać. Dzieje się tak, gdy dziecko: po pierwsze – wstępuje w związek małżeński (tyczy się to również małoletnich dzieci – z dniem zawarcia małżeństwa ich małoletniość kończy się), po drugie – zakłada własną działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach innych aniżeli ogólne (osiągane z tego tytułu dochody muszą być opodatkowane wedle skali podatkowej), po trzecie – na podstawie orzeczenia wydanego przez sąd zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz