poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Jak skorygować błędnie wystawione świadectwo pracy?



Świadectwo pracy jest ważnym dokumentem służącym do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego u następnego pracodawcy. Zasady jego funkcjonowania w praktyce są określone stosownymi przepisami wynikającymi m. in. z kodeksu pracy. Otrzymując taki dokument, pracownik musi koniecznie zapoznać się z jego treścią oraz przejrzeć go pod katem poprawności zawartych w nim informacji.

Jak dokonać korekty?
Wypełniając świadectwo pracy, pracodawcy na ogół przykładają dużą wagę do tego, by uczynić to poprawnie. Niemniej jednak nie zawsze to się udaje i dokument zawiera wówczas błędy. W takiej sytuacji niezbędne jest ich skorygowanie, ale uwaga – nie ma w dowolności w tym zakresie. Aby na dokument zostały naniesione odpowiednie poprawki, pracownik musi złożyć na ręce pracodawcy specjalne odwołanie – ma na to 7 dni, licząc od dnia otrzymania świadectwa pracy. Ważne jest to, by odwołanie spełniało formalne wymogi. Wtedy pracodawca ma 7 dni na naniesienie poprawek.
Co musi zawierać skorygowane świadectwo?
Oprócz tego korekta świadectwa pracy powinna zawierać jeszcze inne informacje. Po pierwsze – musi się na niej znaleźć data wystawienia skorygowanego świadectwa. Po drugie – niezbędny jest załącznik z zamieszczonymi informacjami dotyczącymi powodów korekty i obszarów, w których została ona dokonana. Można dodatkowo poprosić pracownika o to, by zawierające błędy świadectwo zniszczył bądź zwrócił pracodawcy. Jeśli odmówi, takową informację należy zamieścić w jego aktach osobowych, zaznaczając przy tym, że otrzymał skorygowany dokument.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz