poniedziałek, 6 października 2014

Urlop ojcowski a składki ZUS

Prawo do urlopu ojcowskiego mają mężczyźni, którzy w świetle obowiązujących przepisów są pracownikami i w trakcie trwania stosunku pracy zostali ojcami. Bardzo często przy tej okazji pojawia się pytanie o składki ZUS – kto je płaci i na jakich zasadach się to odbywa?

Prawo do zasiłku macierzyńskiego

Pracownik decydujący się wykorzystać urlop ojcowski powinien pamiętać o tym, że za okres urlopu przysługuje mu zasiłek macierzyński. To właśnie te świadczenie, a nie stosunek pracy, stanowi tytuł do ubezpieczeń. W trakcie trwania urlopu ojcowskiego, przy jednoczesnym pobieraniu wspomnianego świadczenia, pracownik podlega obowiązkowym ubezpieczeniom rentowemu i emerytalnemu – składki z tego tytułu finansuje budżet państwa. Składki na ubezpieczenie chorobowe opłaca zawsze zakład pracy.

Kto wypłaca zasiłek?


Co się zaś tyczy tego, kto wypłaca zasiłek macierzyński w przedstawionych okolicznościach, opcje są dwie – ZUS albo zakład pracy. Wszystko w tym momencie jest uzależnione do tego, jak dużo osób dany pracodawca zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Jeżeli jest ich więcej niż 20, wówczas podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę zasiłku jest pracodawca. Jeśli natomiast liczba osób zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego nie przekracza 20, obowiązek wypłaty świadczenia spoczywa na ZUS-ie. Pod uwagę brana jest tu liczba ubezpieczonych osób przypadająca na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego, a w stosunku do płatników składek, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego – według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonano zgłoszenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz