wtorek, 2 września 2014

Czy pracownika na urlopie wychowawczym można zwolnić?

Urlop wychowawczy należy do najważniejszych przywilejów pracowniczych związanych ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem. Pracownik przebywający na tym urlopie jest objęty ochroną przed zwolnieniem z pracy. Czy jednak rzeczywiście może się czuć wówczas całkowicie bezpiecznie?

Cechy charakterystyczne urlopu wychowawczego

Przepisy stanowią, iż generalnie pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym nie wolno wręczyć wypowiedzenia. Taka ochrona wynika ze specyfiki omawianego urlopu – jest on przyznawany w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Spośród innych jego charakterystycznych cech można wymienić m. in. to, że nie jest obowiązkowy (pracownik może, ale nie musi z niego korzystać) oraz bezpłatny (pracownik za czas jego trwania nie otrzymuje wynagrodzenia i zasiłku – niekiedy pojawiają się głosy, że urlop powinien być chociażby w 50% płatny).

Wyjątkowe sytuacje


Ustawodawca przewidział jednak sytuacje, gdy pracodawca ma prawo wręczyć wypowiedzenie pracownikowi przebywającemu na urlopie wychowawczym, z czym trzeba się liczyć, składając wniosek o urlop wychowawczy. Dzieje się tak wtedy, gdy zakład pracy jest likwidowany lub postawiony w stan upadłości bądź gdy pracownik popełnił przestępstwo (potwierdzone prawomocnym wyrokiem sądu), dopuścił się ciężkiego naruszenia obowiązków pracowniczych lub z własnej winy utracił uprawnienia, które były niezbędne do wykonywania pracy na danym stanowisku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz